پنجشنبه, 27 مرداد,1401
Menu
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم:

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم:

عراق، بزرگترین کشور هدف صادراتی قم است

نویسنده: مدیر سایت/شنبه, 04 تیر,1401/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم در گفتگو با روابط عمومی امور اقتصادی و دارایی این استان گفت: عراق، بزرگترین کشور هدف صادراتی قم است و رونق تبادلات تجاری و تسهیل صادرات و واردات با حمایت های استانی بین قم و عراق در دستور کار است.
ابوالفضل خاکی با بیان اینکه در یک ماه گذشته، هیات های تجاری از کشورهای نیجریه، نیجر و عراق با سفر به قم با ظرفیت های تجاری و تولیدی قم آشنا شدند افزود: با حضور شماری از تجار عراقی زمینه‌های همکاری و افزایش تبادلات تجاری، سرمایه‌گذاری مشترک و تسهیل در امر صادرات و واردات بین عراق و استان قم بررسی شد که دستاورد سفر هیئت تجاری عراق به قم، مصوبات ارزشمندی برای رونق تبادلات تجاری است.
وی بر پیگیری جدی مصوبات سفر هیئت تجاری عراق به قم توسط اتاق بازرگانی استان، تاکید کرد و افزود: تهیه دایرکتوری اطلاعات واحدهای اقتصادی استان به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی و انتشار در سطح کشورهای هدف، ایجاد نمایشگاه دائمی در استان دهلاویه، بصره و بغداد عراق، تبادل تورهای تجاری بین طرفین، برنامه ریزی حضور در نمایشگاه های سال ۱۴۰۱ برابر تقویم نمایشگاهی و ارسال به کشورهای هدف، معرفی حداقل ۲۰ تاجر خوشنام در راستای اعتمادسازی بین اتاق های تجاری و معرفی مرکز داوری اتاق بازرگانی قم و اتاق ایران برای اعمال داوری در قراردادهای تجاری طرفین در صورت بروز اختلاف، از مهمترین مصوبات سفر هیئت تجاری کشور عراق به قم است.
خاکی اضافه کرد: هیئت تجاری کشورعراق طی سفر به قم، از نمایشگاه ویترینی قم که نمادی از توانمندی های صنعتی و تولیدی این استان است بازدید کرد.
وی بازدید از نمایشگاه بین المللی و نمایشگاه لوازم خانگی را از برنامه های دیگر تجار عراقی در استان قم نام برد و خاطرنشان کرد: در پایان این سفر، طی یک نشست دو جانبه ضمن معرفی محصولات تولیدی قم، نسبت به بررسی زمینه های صادرات و سرمایه گذاری های مشترک تبادل نظر انجام گرفت.
وی همچنین گفت: بزودی نمایشگاه ویترینی قم در استان دهلاویه عراق برای معرفی ظرفیت‌های تولیدی و بهبود روند مبادلات تجاری دو طرف برپا خواهد شد تا زمینه آشنایی و افزایش تبادلات تجاری فراهم شود.
خاکی تصریح کرد: عراق، طولانی ترین مرز خاکی را با کشور دارد و از نظر تجاری، سیاسی و فرهنگی روابط بسیار خوبی با این کشور داریم و درصدد هستیم تا زمینه تبادلات تجاری را بین دو کشور بیش از پیش تقویت کنیم.
وی گفت: محصولات فلزی،‌ مواد پلاستیکی،‌ مفتول مسی،‌ ماشین‌آلات و وسایل مکانیکی،‌ محصولات متنوع شیمیایی،‌ الیاف پلی‌استر، فرآورده‌های غلات، سوخت و روغن‌های معدنی‌، کفش، آلومینیم و مصنوعات آن ازجمله مهمترین محصولات صادراتی استان است.
خاکی خاطرنشان کرد: عمده کشورهای هدف صادراتی کالاهای ساخت قم؛ عراق،‌ ترکیه،‌ هند،‌ افغانستان،‌ امارات، ویتنام، پاکستان،‌ ازبکستان،‌ آذربایجان و چین است که به دنبال گسترش بازارهای هدف با استفاده از راهبرد نیازسنجی در سایر مناطق جهان هستیم.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم در پایان خبرداد: بزودی دو هیات تجاری از کشورهای عمان و سوریه ضمن سفر به قم با ظرفیت های اقتصادی و تولیدی استان، آشنا خواهند شد.
Print

تعداد نمایش ها (61)/نظرات (0)

انتخابگر پوسته

دی ان ان